SuperKreditai.lt

kreditai

Kreditai ir palūkanų norma

Ar atkreipėte dėmesį, jog naujienose apie finansų rinką, nuolat yra kalbama apie žemas palūkanas. Iš tikrųjų, pastaruosius mėnesius Europoje įsitvirtino rekordiškai žemos palūkanų normos. Kalbant apie indėlius, tai vartotojams nėra naudinga. Tačiau ir užsienio valstybėse, ir Lietuvoje bankai siūlo kreditus už rekordiškai žemą kainą, o tai yra naudinga tiems, kurie nori pasiskolinti, gauti kreditus. Juk kreditai ir palūkanos yra neatskiriami dalykai. Nuo palūkanų normos priklauso grąžinama kredito suma. Tai labai svarbus rodiklis, leidžiantis įvertinti kredito dydį ir permoką. Nes palūkanos yra tas mokestis, kuriuo susimokama už kredito paslaugą.

Skolinantis pinigus didelėmis sumomis dažniausiai sutartyje pasirašoma fiksuotų arba kintančių palūkanų įsipareigojimas. Jeigu kredito palūkanos fiksuotos, tai nereikia baimintis, jei palūkanų normos kyla, nes pagal sutartį klientas vis tiek moka fiksuotą dydį. Tačiau lygiai taip pat jei palūkanų normos mažėja, fiksuotos palūkanos nesikeis. Tuo tarpu jei palūkanos yra kintančios, jos dažniausiai kredito davėjo perskaičiuojamos kas 6 mėnesius. Tuomet rinkos pokyčiai yra jautrūs ir atsispindi palūkanų normoje. Kintančios palūkanos dažniausiai yra tuomet, kai kreditai yra didelių sumų ir ilgiems laikotarpiams.

Tačiau visuomet reikia labai gerai apgalvoti savo sprendimą skolintis, net jeigu matote informaciją apie krintančias palūkanas ir panašiai. Jau minėjome, jog rekordiškai nukritus palūkanų normai, pigūs ir patrauklūs kreditai gali būti pavojingi, jei skolinsitės ilgesniam laikui. Nemažai žmonių, išgirdę apie žemas palūkanas susimąstė apie būsto paskolas. Bet reikia suprasti, kad kreditai yra įvairių rūšių. Pavyzdžiui, kalbant apie būsto paskolas, verta paminėti, jog čia visai kitos žaidimo taisyklės. Priešingai nei skolintis vartojimui, skolintis būstui Lietuvoje jau nebe taip paprasta. Ekonominė situacija, finansinė politika lemia tai, kad būsto kreditų išdavimo tvarka sugriežtinta. Nuo lapkričio 1 d. Lietuvoje gauti paskolą būstui tampa dar sunkiau. Dėl žemų palūkanų normų siekiama apsaugoti gyventojus, kad šie neprisiskolintų neapgalvotai. Kreditai būstui būna labai ilgiems laikotarpiams, o tai reiškia, kad nei vienas asmuo negali būti garantuotas, kad visada išgalės vykdyti prisiimtus įsipareigojimus. Juk per 5 ar 10 metų situacija gali kardinaliai keistis ir niekas negali tiksliai žinoti, kas įvyks. O kreditą reiks grąžinti bet kokiu atveju, nepriklausomai nuo gyvenimo pokyčių.

Tai skolintis ar ne? Ar naudinga skolintis dabar? Atsakymai gali būti tik apibendrinti, bet kiekvieną situaciją reikia vertinti atskirai. Jei manėte, kad kreditai yra didelė sunki našta bet kokiam gyvenimo atvejui, tikėtina, jog dabartinė situacija rinkoje reiškia, jog dabar yra patogus laikas skolintis. Finansų analitikai įspėja, jog šis laikas netinkamas taupymui, nes už indėlius kreditų įstaigos nemoka palūkanų. Iš dalies dabar labiau apsimoka skolintis, o ne taupyti. Bet nereikia tikėtis, jog palūkanos taip ir liks tokios žemos. Atsigaunant ES ekonomikai, gali kilti ir palūkanų norma, todėl dabar geriausia skolintis trumpam laiko tarpui nedidelėmis pinigų sumomis. Nedideli kreditai dabar gali būti puikus sprendimas. Vis dėlto, tai kad dabar palūkanos mažos, nereiškia, kad kiekvienas turi pulti ir prisiskolinti, nes galima. Kreditai turi būti gerai apgalvoti ir imami tikslingai, o ne todėl, kad gali būti suteikti.